Aktualności

Uwaga! Warsztaty w Kaliszu’19

Uwaga! Warsztaty w Kaliszu’19

Przed nami intensywny okres warsztatowy.
Zapraszamy Was do Letniej  Szkoły Feldenkraisa. Zajęcia odbędą się  w Harmonyi w Kaliszu w  ” Domu Marianny”
To cykl warsztatów a  każdy z nich będzie prowadzony przez innego nauczyciela.
Tematem przewodnim jest „Wypalenie zawodowe, wypalenie życiowe – czym jest i jak mu przeciwdziałać?”
6-7 lipca – Ewa Paszkowska-Demidowska
 2-3 sierpnia – Ilona Filipkowska
24-25 sierpnia- Goran Morkeberg

Aktualności

Rozwój poprzez ruch metodą Feldenkraisa Poznań – druga edycja

Rozwój poprzez ruch metodą Feldenkraisa Poznań – druga edycja

Po pierwszej bardzo udanej edycji warsztatu, ktora zachwyciła uczestników, organizujemy drugą edycję warsztatów rozwojowych za pomocą metody Feldenkraisa z Ewą Paszkowska-Demidowską.

Jeśli chcesz aby twój system nerwowy nauczył się nowej ścieżki, wyszedł ze starych schematów nie tylko ruchowych, nauczył się lub być może pierwszy raz mógł poczuć komfort i zaczął działć zgodnie z nim, to ten warsztat jest dla Cebie.
Daj sobie odpocząć w ruchu 🙂

O metodzie:
Życie to ruch. Ruch powoduje zmianę . Nie ma rozwoju bez zmiany.
Tę zależność dostrzegł Mosze Feldenkrajs. W stworzonych przez niego ATM-ach, ruch jest narzędziem do tworzenia nowych połączń w mózgu.
Wykonując ruch którego jedynym celem jest on sam i rejestrując go wszystkimi zmysłami, a więc towarzysząc mu swoją uważnościa – na nowo odkrywamy siebie. Tak jak wtedy kiedy byliśmy dziećmi.
Ruch staje się kodem dostępu do naszego genetycznego potencjału urodzeniowego, do niewykorzystanych talentów i możliwości.
Ale kiedy uczymy się siebie w ten sposób i jako przewodnika po swoim wnętrzu używamy najgłębszych połączeń nerwowych (interocepcji), to nie tylko rozpoznajemy nowe możliwości, ale również możemy zmieniać zapisy w starych schematach ruchowych. Ruch staje się w ten sposób narzędziem do aktualizacji mapy naszego życia. A nawet głębiej. Do rozpoznawania swoich prawdziwych potrzeb. Do oddzielania tego co moje, od tego co zostało mi narzucone w procesie wychowania i socjalizacji. Do rozpuszczania zadawnionych traum.
„Autoterapia metodą Feldenkraisa” to rodzaj laboratorium ruchu, gdzie posługując się lekcjami świadomego ruchu napisanego przez Mosze Feldenkraisa będziemy szukać siebie.

Metoda Feldenkraisa® polega na odkrywaniu siebie, poznawaniu własnego ciała, rozwijaniu swoich możliwości poprzez ruch. Istotą tego procesu jest zdolność naszego układu nerwowego do ciągłych zmian dotyczących sposobu poruszania się, reagowania na bodźce.

Świadomość Poprzez Ruch (Awareness Through Movement®) – bo tak Moshe Feldenkrais nazwał krótkie lekcje (treningi ruchowe), które poprzez mały ruch pomagają nam zrozumieć co dzieje się z nami i w nas – uczą nas rozpoznawać, który ruch jest dla nas dobry, a który przeciążający i jeśli w trakcie lekcji rozpoznamy taki ruch szukamy innego bardziej odpowiedniego dla naszej aktualnej kondycji psychofizycznej.

W dzieciństwie, gdy stopniowo uczyliśmy się siadać, chodzić, biegać… tworzyliśmy szlaki ruchowe, tak by w przyszłości automatycznie z nich korzystać na zasadzie bodziec – reakcja; myślisz o ruchu i ruch automatycznie się dzieje…

Ale my zmieniamy się, zmieniają się nasze potrzeby, temperament i ciało i jeśli nie zmienimy sposobu posługiwania się ciałem, to może nas spotkać przykra niespodzianka.
Przypomina to trochę sytuację kierowcy, który posługując się mapą sprzed kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu lat próbuje przejechać Warszawę, Tokio lub Nowy Jork…

W trakcie zajęć poprzez mały ruch niepostrzeżenie odkrywamy, że bez wysiłku robimy to, co jeszcze do niedawna wydawało się poza zasięgiem naszych możliwości…. ruch do niedawna jeszcze niemożliwy, nagle staje się nie tylko osiągalny, ale łatwy i przyjemny, inaczej poruszamy się…. inaczej poprzez ciało wyrażamy nasze emocje uczucia…stajemy się inni…Jeśli ciało nie boli, jeśli ruch nie straszy to zmienia się sposób w jaki postrzegamy siebie…

Na warsztatach nauczysz się jak poprzez mikro-ruchy możesz zmienić zapisy starych schematów w swoim ciele,
Będziesz mógł zauważyć je i świadomie na nie wpływać
Ponieważ ciało jest naszym przewodnikiem i jest nierozłączne z naszym mózgiem i psychiką poprzez tworzenie nowych połączeń nerwowych( nowych schematów) będziesz zyskiwał płynność nie tylko ruchu ale również płynność w świadomej zmianie nawyków myślowych
Poprzez ciało będziesz mógł/a dotrzesz do świadomego kreowania siebie jako w całości poprzez ruch, ciało do samoświadomości.

EWA o sobie:

Odkąd pamiętam, fascynował mnie człowiek: najpierw w bardzo ogólnym ujęciu – a więc człowiek i jego miejsce we wszechświecie … stąd studia filozoficzne jako podstawowy kierunek … potem roczne podyplomowe studia w zakresie terapii uzależnień w Łodzi , dwuletnie podyplomowe studia w zakresie Gimnastyka Korekcyjno – Kompensacyjna na AWF w Katowicach i ukończony dyplomem, czteroletni kurs Metody Feldenkraisa w Szwecji (dyrektor edukacyjny treningu: Alan Questel)

Przez wiele lat pracy z ludźmi zrozumiałam, że nie da się oddzielić kondycji psychicznej i emocjonalnej człowieka od jego ciała…..i odwrotnie – każde przeżycie wpisuje się w nasze ciało i pozostawia trwały ślad.
Stąd moja fascynacja Metodą Feldenkraisa.
Link do strony Ewy:
http://warsztatyfeldenkraisa.pl/metoda.html

Ewa Paszkowska – Demidowska o sposobie na przeżywalność:
Od zawsze szukamy jakiejś zasady, panaceum….czegoś co uchroni nas przed starzeniem się i przemijaniem, a jednocześnie da nam silę i moc .
Alchemikami naszych czasów stali się trenerzy – zarówno mięśni jak i mózgu.Trenerzy personalni i couchowie. Z takim samym zaangażowaniem chcemy rozbudowywać masę mięśniową, jak i zwiększać obwody zwojów mózgowych – gdyby to tylko było możliwe. Kult mięśni i kult mózgu to synonim naszych czasów. I jedno i drugie wyalienowaliśmy . Jakby były tworami samymi w sobie. Mózg w działaniu – jak zwiększyć jego wydajność i mięśnie w nieustannym procesie wzmacniania – aby działającemu mózgowi stworzyć wiecznie młodą oprawę.
A przecież nie potrzebujemy więcej mięśni niż mamy, o ile nie wykonujemy ciężkiej fizycznej pracy. A jeśli ją wykonujemy, to one same zwiększą swoją masę. Ale tylko tyle ile potrzeba i ani o jedną komórkę mięśniową ponad niezbędne minimum do pracy. Bo mięsień gdy nie pracuje, trzeba wykarmić . Więc jeśli z niego nie korzystasz to staje się on dodatkowym obciążeniem dla szkieletu. Masą, którą trzeba zaopatrzyć w tlen i dodatkowo dźwigać na sobie. Dla mózgu to też dodatkowe obciążenie. Bo trzeba tą masą zarządzać. A o naszej sprawności decyduje system połączeń. Każdej komórki z każdą. Na nieskończoną ilość możliwości. Stopień naszej przeżywalności i jakości tej przeżywalności zależny jest od ilości tych połączeń i umiejętności korzystania z nich. Po to, żeby czuć siebie. Czyli nie stracić kontaktu z całą siecią połączeń nerwowych dostarczających nam informacji z naszych trzewi. O tym co dzieje się w nas i jakie emocje temu towarzyszą. Emocje trzeba umieć rozpoznać żeby wiedzieć jak zareagować. Po to, by reakcja była współmierna i adekwatna do aktualnych możliwości i emocjonalnych potrzeb. A więc do sytuacji w której się znajdujemy.
To zespolenie za sobą pomaga nam rozpoznawać pojawiające się sygnały o nowych kierunkach i możliwościach rozwoju. Również poznawczego . Intelektualnego.
Jeśli nauką o poznaniu jest kognitywistyka, to lekcje uczenia się siebie poprzez ruch stają się meta-kognitywistyką .
Uczmy się siebie poprzez ruch, bo to daje podstawę do wszelkiego myślenia. Żeby zwiększyć wydajność poznawczą wystarczy więc zwiększyć dostęp do siebie. Łączyć się ze sobą samym.
To także panaceum na starość. Bo jeśli uczymy się siebie nieustannie i kreujemy się na nowo, stajemy się sobą coraz to pełniejsi. Wtedy nie ma miejsca na starość , jest jedynie przemijanie. Rodzaj obecności w czasie.
Wykonując lekcje ruchowe nie jako gimnastykę, ale jako okazję do pobycia ze sobą, stajemy się sami dla siebie alchemikami.

Czas : 31maja -02 czerwca 2019
31 maja:
godzina 17:30-20:30
01 czerwca
godzina 10:00-14:00
przerwa na obiad do godz 15:30
druga cześć warsztatu godz 15:30- 19:00
02 czerwca:
godzina 10:00-16:00

Miejsce Dom Dżwięku ul.Sikorskiego17/18 Poznań
Minimalna ilość osób aby odbył się warsztat: 10 osób
Maksymalna ilość osób 15 osób

inwestycja: 530 zl
jeśli wpłacisz zaliczkę do 15 maja -koszt 490 zł
(zaliczka wysokości 100 zł na konto gwarantuje miejsce na warsztacie )
konto: 94 1020 4027 0000 1202 0137 5070z dopiskiem: Feldenkrais _imię i nazwisko uczestnika
zgloszenia pod numerem tel 669722522 Marta Stawna

UWAGA: możliwy jest nocleg w Domu Dzwieku . Kuchnia i łazienka dostępna dla gości 🙂 cena 25 zł trzeba tylko wziąć śpiwór 🙂
W Domu Dzwięku w przerwach można zakupić pyszne zdrowe surowe jedzenie 🙂 w bardzo przystępnej cenie 🙂

Aktualności

2-letni kurs „Metoda Feldenkraisa – czym jest i jak z niej korzystać”

2-letni kurs „Metoda Feldenkraisa – czym jest i jak z niej korzystać”

UWAGA DLA OSÓB PRAGNĄCYCH WZIĄĆ UDZIAŁ W ZAMKNIĘTYM WARSZTACIE METODY FELDENKRAISA DLA ZAINTERESOWANYCH TERAPEUTYCZNYM JEJ UJĘCIEM.

Tuż po okresie wakacyjnym, we wrześniu rozpoczynamy nowy, 2-letni kurs „Metoda Feldenkraisa – czym jest i jak z niej korzystać”.

Tym razem przewidujemy 2 grupy szkoleniowe w naszych ośrodkach w Lublinie i w Kaliszu. (Cieszymy się, że wreszcie możemy przekazać wam wspaniałą nowinę. Otwieramy filię Harmonyi w Kaliszu 🙂 Będzie to miejsce spotkań nie tylko z Metodą Feldenkraisa, ale również wielu warsztatów w duchu poznawania i odkrywania w sobie potencjału.

Ośrodek otwieramy już w lipcu i planujemy realizację pierwszych spotkań wakacyjnych z Metodą Feldenkraisa jak i 2-letniego Kursu metody. Szczegóły wkrótce!!) Podczas kursu poznasz i nauczysz się korzystać z metody, po to by rozwijać siebie i pomóc w rozwoju innym.

Swoją cenną wiedzę przekaże certyfikowany nauczyciel Metody Feldenkraisa, Ewa Paszkowska-Demidowska. Wspierać ją będą inni nauczyciele oraz osoby, którzy wykorzystują metodę na co dzień. Naszą intencją było stworzenie kursu wypełnionego dzieleniem się doświadczeniem tego, jak Metoda wpłynęła na zmiany na polu zawodowym i osobistym.

Dokładne informacje znajdą się w oddzielnych wydarzeniach na naszym facebookowym fanpage’u. Pytania i zapisy na warsztaty prosimy wysyłać na adres:

[email protected]