Aktualności

Lekcja o odnalezieniu siebie

Lekcja o odnalezieniu siebie

Czytasz ten tekst więc czegoś szukasz. Może siebie? Jeśli tak, to zawieś myślenie. Nic nie rób tylko czuj. Zamknij na moment oczy. Poczuj że jesteś. Oddychasz. Oddech jest tym co łączy cię ze światem zewnętrznym. Łączy – ale też oddziela. Oddech to ruch. Powietrze, które wdychasz pomaga ci poczuć odrębność. Odrębność – ale nie niezależność. Bo nie możesz świadomie przerwać tego procesu. Jesteś połączony ze światem nitką oddechu. Powietrze które wydychasz ocieplasz sobą. Wiec gdziekolwiek jesteś – zostawiasz trochę siebie. Oswajasz sobą przestrzeń.

Jesteś i odrębnością i częścią. Bez ruchu byłoby to niemożliwe. Ruch jest tym, co pozwala ci poczuć siebie. Ruch zwiększa czucie. Usiłując czuć siebie tam, gdzie rezonuje ruch – naprowadzasz w to miejsce swoją uważność. Ogniskujesz ją. Uważność jest pobudzeniem układu nerwowego. Uważność skoncentrowana nie na wyabstrahowanym problemie ale na sobie samym jest kołem napędowym rozwoju. Świadomością siebie, samoświadomością.

Rozwój to ruch. Dzięki niemu powstają nowe połączenia w mózgu. Jeśli wykonujesz go w jakimkolwiek innym celu niż czucie siebie- staje się działaniem. Pracą . Utrwalaniem nawyków. To zwiększa skuteczność, ale zmniejsza kreatywność. Nowe wymaga zawieszenie starego. Rezygnacji z pozornego bezpieczeństwa. Możliwe jest to wtedy, kiedy przestajesz się bać. Żeby się nie bać – trzeba mieć świadomość siebie. Wiedzieć kim się jest. Być całością i częścią jednocześnie. Mieć kontrolę nad ruchem ciała. Rozpoznawać własne potrzeby i dostosowywać się do wymogów świata zewnętrznego.

I to zarówno z poziomu grawitacji jak i relacji międzyludzkich. Z potrzebą sacrum- włącznie. A więc z uwzględnieniem nie tylko swojej fizyczności.

Więc wróć do oddechu. Poczuj jak powietrze porusza tobą i jak ty jednocześnie wpływasz na świat wokół siebie.

Ta lekcja – podobnie jak wszystkie inne – jest właśnie o tym .
Jak nieustannie uczyć się siebie. Ruch jest narzędziem. Lekcje świadomości siebie poprzez ruch to poprawa kondycji fizycznej przy jednoczesnym zwiększanie potencjału kognitywnego. Doskonalenie funkcji myślenia.

Działanie lekcji zależy od kierunku naprowadzania uważności.

Sam dla siebie możesz być i uczniem i nauczycielem – bez pośrednictwa osoby zewnętrznej. Kierunek, w którym wędruje twoja uważność wpływa na działanie lekcji. Czego będzie więcej – czy radości i doskonalenie ruchu czy zwiększania funkcji kognitywnych mózgu.

Każdą lekcję możesz wykorzystać do czego aktualnie potrzebujesz – ale niezależnie od tego jak ją wykorzystasz – ona i tak zadziała na wszystkich poziomach. Bo na poziomie nieświadomym układ nerwowy sam zadecyduje czego potrzebujesz najbardziej.

Lekcje zwiększają naszą energie życiową. Poprzez uważność sobie daną stajesz się sam dla siebie bioenergoterapeutą.

Paliwem do życia jest oddech, ale każdy z nas sam dla siebie – jest swoją własną rafinerią. Od stanu rafinerii zależy oktanowość paliwa-nikt z zewnątrz nam tego nie da.

Żeby lepiej to zobrazować i przybliżyć ci czym jest metoda, dołączam lekcję z ostatniego warsztatu. Lekcja o miednicy- to lekcja o wszystkim. Bo taki jest fenomen naszego mózgu.

Systematycznie będę dołączać kolejne lekcje – ze wskazówką jak z nich korzystać.

Unikalność tej pracy polega na tym, że możesz – znając tylko jedną lekcję – pisać miliony takich lekcji dla siebie. Albo wykorzystać je w pracy zawodowej – jeśli jesteś lekarzem czy terapeutą. Pomogę ci w tym.

To jeden z moich sposobów uczenia Metody.

Innym sposobem są warsztaty. Wszystkie proponowane warsztaty łączy wspólna idea- nauka korzystania z fenomenu własnego mózgu do nieustannego rozwoju.

Najbliższe warsztaty:

Poznań -29-31 marzec – „Metoda Feldenkrajsa. Uśpiona moc””
Lublin- 13-14 kwiecień „O świadomości własnej energii….”
Kalisz -3-5 maj „wypalenie życiowe czyli jak się nie zgubić i jak odnależć się w sobie”

Zapraszam również do Letniej Szkoły Feldenkraisa w Kaliszu- czyli na wakacyjne cykl warsztatów z tematem przewodnim „Wypalenie zawodowe, wypalenie życiowe- czym jest i jak mu przeciwdziałać”?

Harmonogram warsztatów wkrótce na stronie: www .harmonya.pl

Szczególnym wydarzeniem w Kaliszu zaplanowanym na sierpień 2019 r będzie warsztat Giorana Morkeberga ( aystent -trener Malmo Szwecja)

Zapraszam na nową edycję dwuletniego kursu „Jak korzystać z Metody Feldenkrajsa

Kurs rozpocznie się we wrześniu 2019r.

Szczegóły i zapisy na stronie Harmonia Fabryka Ruchu i Zdrowia www.harmonya.pl/