Aktualności

Spotkania z Metodą 

Spotkania z Metodą 

 

Dzisiaj rozpoczyna się druga edycja dwuletniego kursu Metody Mosze Feldenkrajsa w Lublinie. Podobny kurs będzie realizowany od przyszłego tygodnia w Kaliszu, w Domu Marianny – nowej filii lubelskiej Harmonii.

 

Nie wszyscy możecie w nim uczestniczyć, więc wykorzystam tę drogę komunikacji, żeby przybliżyć Metodę Feldenkraisa. Czym jest jego odkrycie i jak może nam pomóc w  codziennym, życiu. Bo żeby w pełni  żyć – nie wystarczy umieć sprawnie funkcjonować w świecie zewnętrznym. Potrzebna jest również umiejętność rozpoznawania swoich prawdziwych potrzeb. Te informacje nieustannie dostajemy z wnętrza siebie. Tylko nie zawsze umiemy je rozpoznać i odczytać .  Rozmowa ze sobą na poziomie  trzewnym to umiejetność którą  często tracimy.

Uczenie się siebie przez ruch jest właśnie o tym. To droga do siebie. W głąb siebie. Pasjonująca podróż która nie ma końca.

Ten segment będzie o oddechu.

Oddech- z jednej strony świat zewnętrzny, a z drugiej – Ja, które bez tego świata zewnętrznego nie może istnieć.

Relacja  Ja z powietrzem, które jest częścią zewnętrznego świata.

Ja- z moją bezwarunkową potrzebą interakcji ze światem zewnętrznym poprzez oddech. Kontakt osobisty i najbardziej bezpośredni z możliwych. Powietrze wnika we mnie. Przez jakiś czas pozostaje, porusza mną i uruchamia procesy biochemiczne. Potem mnie opuszcza ale naznaczone mną. Bo jestem w każdym atomie wydychanego powietrza.

 

Oddech to ruch – który umożliwia zwiększone czucie siebie.

Zatrzymanie uważności na tym, co się porusza wewnątrz mnie kiedy oddycham- umożliwia  lepszy wgląd w siebie. Zaczynam czuć, że jestem również tym, co w środku. To czucie ma określony ładunek i zabarwienie emocjonalne. Pomaga nie tylko w zwiększeniu wydolności moich narządów wewnętrznych, ale również, a czasami przede wszystkim -w nawiązaniu kontaktu z mózgiem trzewnym. Z moimi potrzebami.

 

Oddech jako rodzaj rozmowy- ze światem i sobą.

Oddech to  nowy/stary rodzaj rozmawiania ze sobą samym. Nowy – bo na nowo uczyę się oddychać. Stary – bo jest pierwszym –  tym które mamy od  chwili narodzin – narzędziem samopoznania i samorozwoju. Bez oddechu nie byłoby nas. To pierwszy nauczyciel ruchu, i pierwszy nauczyciel emocji. Najważniejszy nauczyciel siebie samego.

 

Oddech jako bezpośrednie  narzędzie zwiększania wydolności narządów wewnętrznych. Oddech jest potężnym narzędziem  dotyku siebie od środka. Przepona zamiast dłoni.

Ten zwiększony kontakt z narządami wewnętrznymi nie tylko poprawia ich  wydolnośc ale   ułatwia i doskonali nasze funkcjonowanie w polu grawitacji.

Balansowanie całym sobą . Ruch całym sobą .

O tym bedzie pierwzzy warsztat.

A bezpośrednio po warsztacie podzielę się z wami pytaniami i opiniami uczestników .

Również udostepnię wam Lekcje Swiadomości Siebie Poprzez Ruch- tak żebyście w ten sposób mogli razem z nami uczestniczyć w Kursie Metody Feldenkraisa.

Systematycznie będę zamieszczać informacje na temat dalszych  segmentów oraz udostępniać wybrane Lekcje Świadomości Siebie.

 

Zapraszam Ewa Paszkowska -Demidowska